Aberdeen Exchange BMX Results – State Qualifying – for Sunday, 06/10/18

4 Balance Bike Total Riders = 4 Groups = 1
1 MCKENNA HUNDSTAD, ABERDEEN, SD
2 RYDER BETTMANN, ABERDEEN, SD
3 JACOB GULDEN, ABERDEEN, SD
4 HADLEY JADE ALVS, HURON, SD

3 Balance Bike Total Riders = 3 Groups = 1
1 CASEN MAIER, BISMARCK, ND
2 RENNER KETTERLING, BISMARCK, ND
3 ROBERT VOELLER, ABERDEEN, SD

1-2 Balance Bike Total Riders = 2 Groups = 1
1 AVERY ANDERSON, EAST GRAND FORKS, MN
2 ROSS DUFFY, ABERDEEN, SD

21-30 Women Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
1 EMILY MUNDAHL, FACTORY STATS, BISMARCK, ND
2 MARLEIGH KURTZ, GRAND FORKS, ND
3 CARRIE MUNDAHL, ADVENTURE, BISMARCK, ND

8 Cruiser Total Riders = 4 Groups = 1
1 AIDEN SCHIZZANO, GRAND FORKS, ND
2 BRAYTON BATES, BALDWIN, ND
3 JETT ENTZEL, BISMARCK, ND

10 Cruiser Total Riders = 7 Groups = 1
1 COOPER DEZIEL, GRAND FORKS, ND
2 KASEY CONLEY, FISHER, MN
3 RILEY KETTERLING, BISMARCK, ND
4 BODIE BATES, BALDWIN, ND
5 CADEN WILSON, RAPID CITY, SD
6 RYLAN BURKE, GRAND FORKS, ND

15 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
1 AVERY BUTLER, BISMARCK, ND
2 MASON KURTZ, GRAND FORKS, ND
3 ALEXANDER MCQUARIE, ABERDEEN, SD

17-20 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
1 CHASE MULLANE, GRAND FORKS, ND
2 THOMAS KRABBE, DETROIT LAKES, MN
3 TREVOR RYSTROM, BATH, SD

26-30 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
1 AARON SUMNERS, BOX ELDER, SD
2 AVERY LAHREN, FARGO, ND
3 JOE PHIPPS, ABERDEEN, SD

36-40 Cruiser Total Riders = 3 Groups = 1
1 TROY CARR, ISANTI, MN
2 PAUL HAUGEN, WATERTOWN, SD
3 SCOTT DESCHENE, BISMARCK, ND

5 & Under Novice Total Riders = 6 Groups = 1
1 QUINN SIETSEMA, ABERDEEN, SD
2 GARRETT WIEDRICH, MANDAN, ND
3 CASE DUBBELDE, BOX ELDER, SD
4 NICHOLAS KRABBE, DETROIT LAKE, MN
5 ELISE LAHREN, GRAND FORKS, ND

6 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
1 JAXON KELLER, FARGO, ND
2 BABE BECKER, ABERDEEN, SD
3 KINLEY WIEDRICH, MANDAN, ND

7 Novice Total Riders = 4 Groups = 1
1 ELI RICHARD, BISMARCK, ND
2 BRANDON SIRLES, BOX ELDER, SD
3 GABRIEL LAHREN, GRAND FORKS, ND

8 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
1 CHARLIE DEZIEL, THOMPSON, ND
2 ALYSIAN CURTIS, ABERDEEN, SD
3 RYLEE PAIGE ALVES, HURON, SD

10 Novice Total Riders = 7 Groups = 1
1 VIONA SIETSEMA, ABERDEEN, SD
2 ABIGAIL GAJEWSKI, ABERDEEN, SD
3 LILY WIEDRICH, MANDAN, ND
4 PRESTON KELLER, FARGO, ND
5 KIRA KNIFE, ABERDEEN, SD
6 ANTHONY BLAKE, GRAND FORKS, ND

12 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
1 SPENCER HUNDSTAD, ABERDEEN, SD
2 JESSALYN FISCHER, ABERDEEN, SD
3 KEYANNA KNIFE, ABERDEEN, SD

15 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
1 HUNTER MCCLEAN, GROTON, SD
2 OLIVIA MCMASTER, ABERDEEN, SD
3 KYLINN SCOTT, ABERDEEN, SD

46-50 Novice Total Riders = 3 Groups = 1
1 DAVID FITZPATRICK, RAPID CITY, SD
2 DEREK BEAUDRY, GRAND FORKS, ND
3 SHAWN BRIST, ABERDEEN, SD

7 Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
1 CAYSEN FINCHER, EAST GRAND FORKS, MN
2 RYDER ALBAUGH, WEST FARGO, ND
3 TYLEN GAJEWSKI, ABERDEEN, SD
4 ELLIOT WIEDRICH, BISMARCK, ND
5 LINCOLN HUNDSTAD, ABERDEEN, SD
6 JETT BEAUDRY, GRAND FORKS, ND

8 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
1 TY UHLIR, GRAND FORKS, ND
2 JETT ENTZEL, BISMARCK, ND
3 REED KETTERLING, BISMARCK, ND
4 ETHAN MACKENZIE, GRAND FORKS, ND
5 MICHAEL BITZ, BISMARCK, ND

10 Intermediate Total Riders = 6 Groups = 1
1 CJ MAIER, BISMARCK, ND
2 JACE DEZIEL, THOMPSON, ND
3 DAMION CROOKS, BOX ELDER, SD
4 NOLAN MILLS, BISMARCK, ND
5 RYLAN BURKE, GRAND FORKS, ND

11 Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
1 BRYSTEN LORITZ, BISMARCK, ND
2 KADEN ANDERSON, EAST GRAND FORKS, MN
3 MARCUS LABINE, BOX ELDER, SD
4 SARAH HAUGEN, WATERTOWN, SD
5 RYLEN PFEIFLE, RAPID CITY, SD
6 BREANNA JORGENSEN, ABERDEEN, SD

12 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
1 TANNER OLDERBAK, GRAND FORKS, ND
2 DEACON STICKEL, GRAND FORKS, ND
3 KEYGAN BOGENHAGEN, ABERDEEN, SD

14 Intermediate Total Riders = 7 Groups = 1
1 ETHAN HAUGEN, WATERTOWN, SD
2 OWEN BLAKEMAN, RAPID CITY, SD
3 IZABELLA MCQUARIE, MINA, SD
4 HAILEY THOMPSON, BOX ELDER, SD
5 ABBIE WHITE, ABERDEEN, SD
6 TAIVEN LORITZ, BISMARCK, ND

16 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
1 NATHANIEL FRITZ, ABERDEEN, SD
2 LOGAN ARLT, ABERDEEN, SD
3 THOMAS LANDSBERGER, BISMARCK, ND

26-35 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
1 STAN HUNDSTAD, ABERDEEN, SD
2 EMILY MUNDAHL, FACTORY STATS, BISMARCK, ND
3 KYVON DAVIS, GRAND FORKS AFB, ND

41-45 Intermediate Total Riders = 3 Groups = 1
1 WADE ANDERSON, EAST GRAND FORKS, MN
2 SCOTT DESCHENE, BISMARCK, ND
3 CARRIE MUNDAHL, ADVENTURE, BISMARCK, ND

9 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
1 SARAH FRITZ, ABERDEEN, SD
2 CHLOE VIKANDER, ABERDEEN, SD
3 ALEXIS LABINE, BOX ELDER, SD

11 Girls Total Riders = 4 Groups = 1
1 MARLEIGH KURTZ, GRAND FORKS, ND
2 SIERRA LACOE, BISMARCK, ND
3 KALEIGH WEIG, LEOLA, SD

13 Girls Total Riders = 3 Groups = 1
1 OLIVIA BUTLER, BISMARCK, ND
2 MACI EVERHART, RAPID CITY, SD
3 KATELYNN KOVARIK, FISHER, MN

14 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
1 CAITLIN PARKS, BOX ELDER, SD
2 KALLIE SPERLE, ABERDEEN, SD
3 DEZARAE BOSCHEE, ABERDEEN, SD
4 FIALA HERCEG, ABERDEEN, SD

15-16 Girls Total Riders = 5 Groups = 1
1 CARLEY SOMMERS, ABERDEEN, SD
2 RACHEL BITZ, BISMARCK, ND
3 BRIETTA MULLANE, GRAND FORKS, ND
4 MADYSON GROSS, LEOLA, SD

8 Expert Total Riders = 6 Groups = 1
1 AIDEN SCHIZZANO, GRAND FORKS, ND
2 CALEB TSCHAKERT, MOORHEAD, MN
3 PORTER LOZENSKI, ABERDEEN, SD
4 PEYTON TSCHAKERT, MOORHEAD, MN
5 COLTER JOHNSON, RAPID CITY, SD

9 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
1 KASEY CONLEY, FISHER, MN
2 DASH FLANERY, RAPID CITY, SD
3 COLE BRUMBAUGH, RAPID CITY, SD

10 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
1 COOPER DEZIEL, GRAND FORKS, ND
2 CADEN WILSON, RAPID CITY, SD
3 RILEY KETTERLING, BISMARCK, ND
4 NOAH JUNG, ABERDEEN, SD
5 HAYDEN FRITZ, ABERDEEN, SD
6 CAMERON SCHESTLER, BISMARCK, ND
7 BODIE BATES, BALDWIN, ND
8 WYATT BRUMBAUGH, RAPID CITY, SD

12 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
1 BROCK (THE ROCKET) SMITH, WEST FARGO, ND
2 CALEB BLOCK, GRAND FORKS, ND
3 NATHAN BITZ, BISMARCK, ND
4 ANDREW KJONAAS, NO EXCUSES, BISMARCK, ND
5 KADEN GAUB, IPSWICH, SD
6 KAIDON SCOTT, ABERDEEN, SD

13 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
1 NICKOLAS REED, RAPID CITY, SD
2 BLAKE MORGAN, RAPID CITY, SD
3 TY MILLER, ABERDEEN, SD
4 ALEX PUDWILL, MANSFIELD, SD
5 TRISTAN LACOE, BISMARCK, ND
6 ZACHARY JUNG, ABERDEEN, SD

14 Expert Total Riders = 4 Groups = 1
1 DANTE CASANOVA, ABERDEEN, SD
2 GARRETT JORGENSEN, ABERDEEN, SD
3 DOMINIC PUDWILL, MANSFIELD, SD

15 Expert Total Riders = 7 Groups = 1
1 BAILY REICH, GROTON, SD
2 AVERY BUTLER, BISMARCK, ND
3 DANIEL BAX, ABERDEEN, SD
4 BEN FARTHING, ABERDEEN, SD
5 ALEXANDER MCQUARIE, ABERDEEN, SD
6 MASON KURTZ, GRAND FORKS, ND

17-20 Expert Total Riders = 9 Groups = 2
1 TREVOR RYSTROM, BATH, SD
2 BRANDON LOUT, ABERDEEN, SD
3 AUSTIN HOPFINGER, ABERDEEN, SD
4 JUSTIN VARGAS, ABERDEEN, SD
5 WYATT KOVARIK, FISHER, MN
6 TANNER KIEFER, ABERDEEN, SD
7 CONNOR FLETCHER, ABERDEEN, SD
8 NICHOLAS LEBLANC, GRAND FORKS, ND

26-35 Expert Total Riders = 3 Groups = 1
1 JORDON (MOJAVE) DAHME, ABERDEEN, SD
2 TYLER WERNER, BISMARCK, ND
3 RANDY QUEST, BOX ELDER, SD